Az EU és a világűr: nagyobb együttműködés az űrkutatás területén

Infografikán foglaltuk össze, hogyan finanszírozza az EU az űrkutatást, és miképpen használják az űrtechnológiát.

Infografika az EU űrprogramjairól és arról, hogy az űrtechnológiát mire használják a mindennapi életben.
Az EU és a világűr

November 10-én a Parlament, a Tanács és a Bizottság jóváhagyta az EU 2021–27-ig tartó űrprogram és az Európai Űrügynökség terveit. A Parlament 2021 márciusában szavaz a 14,8 milliárd eurós űrprogramról, mely összefogja az űrrel kapcsolatos összes tevékenységet, és része a  Galileo (Európa saját műhold navigációs rendszere), a Kopernikusz (az EU Föld-megfigyelési programja) és a világűr-megfigyelési kezdeményezés (SSA) is.

Miért nélkülözhetetlenek az űrprogramok?

„Az ambiciózus költségvetés valóban kulcsfontosságú az EU Űrprogramjának sikeréhez. A navigációs és a Föld-megfigyelési rendszerek segítségével a közlekedés is fejlődik, amelyből mind európai szinten, mind globálisan sokat profitálhatunk” - mondta el Massimiliano Salini (olasz, néppárti). A Galileo például 0-24-es operatív szolgáltatásokat nyújt közel 1,3 milliárd felhasználónak. 

A képviselő szerint: „A közlekedés hatékonyabb irányítása csökkenteni tudja a szennyezést és a klímaváltozás elleni harcban is segíteni tud. A drónok elterjedése segíthet a postai és csomagküldési szolgáltatásokban, a repülőgépek pontosabb követése pedig segíthet a késések és a zajszennyezés csökkentésében.”

Az űrtechnológiák alkalmazása ezeken a területeken mellőzhetetlen, ahogy a határellenőrzések és az uniós állampolgárok védelme szempontjából is meghatározó.

„Az ágazat alapvető szerepet játszik az EU stratégiai autonómiájának előmozdításában és az európai ipar versenyképességének ápolásában is” - mondta el Salini. Hozzátette, hogy ez különösen fontos egy olyan időszakban, amikor új résztvevők lépnek be a piacra, ezzel is növelve a versenyt az európai űrszektorban.

Ezt a cikket eredetileg 2018-ban tették közzé, és 2021 májusában frissítették